A Down Alapítvány egy, az értelmi fogyatékos személyek választási jogával kapcsolatos európai projekt kapcsán (MOTE Projekt - My Opinion My Vote, 2008–2010) kampányt és képzéseket indított, könnyen érthető segédanyagokat készített az értelmi fogyatékos emberek politikai ismereteinek növelése és a szavazásokon, választásokon való részvétele érdekében.
A projekt befejezését követő választásokra több száz értelmi fogyatékos embert készítettünk fel. Szembesültünk azzal a ténnyel, hogy Magyarország alkotmánya rendkívül elítélhető módon kizárja a szavazásból azokat, akik kizáró gondnokság alatt vannak, de a korlátozó gondnokság ezt nem indokolja, tehát olyan személyeket késztettünk fel és kísértünk a szavazásokra, akik vagy egyáltalán nem, vagy "csak" korlátozó gondnokság alatt voltak és határozatuk nem tartalmazta megnevezve a szavazáson való részvételt.
Ennek ellenére, minden korlátozó gondnokság alatt lévő személy is ki volt zárva a szavazásból, nevük nem került a szavazólistára.Rendkívül rossz élmény volt ez nekik is, nekünk is, és a jogszabályi korlátozás ilyeténképpen történő önkéntes kiterjesztése mindannyiunkat felháborított.
Emiatt 2011-ben kerestet adtunk be a Magyar Állam ellen a Strasbourgi Emberi Jogi bírósághoz (European Court of Human Rights). A bíróság 2013-ban hozta meg határozatát, mely szerint a magyar állam kártérítést köteles fizetni a perben szereplő 6 embernek és a bíróságnak az üggyel kapcsolatos döntését és saját hibáját nyilvánosságra kell hoznia.
2013, 2014, 2015, 2016-os évek azzal teltek, hogy próbáltuk rábírni kormányunkat, hogy tegyen eleget a bíróság állásfoglalásában szereplő kötelezettségeinek. Próbálkozásaink, a beadott panaszok, a kérés, a fenyegetés hatástalanok maradtak egészen 2017-ig, amikor is csodák-csodája a 6 ember megkapta a kártérítését.
A határozat publikálása és a kormány elégtelen működésének elismerése, a felelősség vállalása még várat magára.
Azt hiszem, ez végül is siker, egy apró lépés azon az akadályokkal teli úton, mely az értelmi fogyatékos emberek állampolgári jogainak elismerése és állampolgárkénti kezeléséhez vezet.
De megtettünk egy apró lépsét, melynek sikeréért köszönet illeti az Európai Uniót, mely a MOTE projektet finanszírozta, a MOTE projekt résztvevőit, elsősorban a projektvezető Paola Vulterinit és Fiala Jánost, aki a jogi procedúrát menedzselte