Terápiás csoportréningekkel kombinált táborokat szerveztünk értelmi fogyatékos gyermeket nevelő családokban élő nem fogyatékos testvéreknek. Összesen három tábor került megrendezésre 2017. novembere és 2018. júliusa között.
Harmadik testvérterápiás programunkat ugyancsak Ceglédfürdőre szerveztük a helyi adottságok miatt. Az első, késő őszi program alkalmával megismertük a nyári lehetőségeket, melyeket ennél a tábornál ki is használtunk. Igénybe vettük a közvetlen közelben lévő lehetőségeket, a csúszdaparkot, a strandot, a kaland-parkot, és az állatfarm-látogatást, lovaglást, kirándulásokat szerveztünk. Külön segítséget jelentett, hogy a programokhoz nem kellett külön szállítást rendelnünk, mivel a strand és csúszdapark, és a kalandpark a szomszédságban van, az állatfarmra pedig lovas kocsival vittek bennünket. Ebben az egy hétben olyan élmények érték a gyermekeket, amelyekre egy értelmi fogyatékos gyermeket nevelő családnak anyagi, és egyéb okokból kifolyólak nem nyílik lehetősége. Mivel a programjainkon integráltan, az értelmi fogyatékos testvérekkel együtt vettek részt a gyermekek, így az egymásra ható inspiráció kölcsönösen hatott rájuk. A különleges helyzetekben, mit a vizicsúszdázáson, lóháton, és a kalandpark közepes szintű pályáján egymást segítve ösztönözték. megtapasztalhatták a teljesítőképességük határának átlépését, ami sikerélményt nyújtott minden résztvevőknek. Együtt örültek a saját, és a Down Szindrómás testvérük sikerének is. A közös élmények hatására még szorosabb testvéri kötelék alakult ki, hogy a hétköznapokban is együtt küzdhessenek majd azokkal a problémákkal, melyekkel egy fogyatékos gyermeket nevelő családnak meg kell küzdenie. Látták, tapasztalták, hogy amely akadály felett ők könnyedén áthaladtak, ugyan az mennyivel nagyobb bátorságot, elszántságot, akaraterőt, koncentrációt igényel az értelmi fogyatékos gyermekektől. Levonhatták a következtetést, hogy ami nekik könnyedén megy, és természetes akadály, azért egy értelmi fogyatékos gyermeknek nap, mint nap keményen meg kell küzdenie. A tábor élményeinek hatására meggyőzőbben tudják majd felvenni a harcot az elutasítás, esetleges kirekesztés ellen, ami nagyfokú feszültséget indukál az értelmi fogyatékos gyermeket nevelő családok tagjaiban. Ámulattal szemlélhettük, hogy az amúgy hypoton izomtónussal rendelkező, nehézkesen mozgó (sokan közülük mozgássérültek, halmozottan sérültek) Down- Szindrómás gyermek a megfelelő motiváció, a kihívás hatására mennyire elszántan tudott küzdeni, hogy végig tudjon mászni egy közepes nehézségű pályán. A sikerélmény hatására lelkesen ünnepeltek egy-egy nehezen kivitelezhető szakaszt, hatalmas tapssal örültek együtt egymás sikerének.
A tábor programja:
Első nap: 07.01.
Megérkezés és szobafoglalás reggel
Művészeti foglalkozás,
Séta a közeli tó körül,
Fotózás,
Este táncmulatság
Második nap: 07.02.
Művészeti foglalkozások
Mozgásos játékok (rókales)
Strandolás, kosárlabda
Harmadik nap 07.03.
Kézműves foglalkozások
Kirándulás fotózással,
Sportjátékok,
Este zseblámpás „nasikeresés” (édességeket rejtettünk el a közeli erdőben, ezt keresték meg zseblámpával a résztvevők)
Negyedik nap: 07.04.
Egész napos csúszdapark és élményfürdőzés
Este táncos mulatság
Ötödik nap: 07.05.
Egész napos állatfarm látogatás: lovaskocsizás a farmra, állatbemutató, állatsimogató, csikós bemutató, lovaglás, vissza is lovaskocsival mentünk.
Délután strandolás.
Hatodik nap: 07.06.
Kalandpark látogatás, képzőművészeti foglalkozás, este táncos búcsúest
Hetedik nap 07.07.
Kézműves foglalkozás,
Fotózás,
Indulás az Aquaworldbe,
Táborzáró és találkozás a szülőkkel.
Fotógaléria: http://www.downalapitvany.hu/node/1529
A programot támogatja a MOL Gyermekgyógyító program, és az Új Európa Alapítvány