Mozgalmas időszakot tudhat maga mögött a Down Dada sorstárs segítő szolgálat a 2023-as év második felében. Szakmai konferencia részvételek, előadóként, vagy kiállítóként, őszi testvér tréning, őszi szupervízió.
Őszi szupervízió
Igen hangzatos, divatos elnevezés, de ezt mi nem divatból használjuk, hanem mert nagyon jól jelöli és összefoglalja azt, ami a Dada Szolgálat életében, az utóbbi években egyre fontosabbá vált. Nem csak az „új” szülőket, családokat, hanem a már segítő, aktív dadákat is segítjük, illetve monitorozzuk a saját munkánkat. A szupervízió nem más mint esetmegbeszélés, ezzel együtt egy feldolgozás, és akár segítségnyújtás az adott helyzettel kapcsolatban, vagy akár csak a dada felvértezése, az előtte álló megoldandó helyzetekre. Idén már az egy évvel ezelőtt alakult munkacsoportok vezetőire is koncentráltunk, illetve arra, hogy elinduljon az érdemi, szakmai munka a 11 csoporton belül.
A munkacsoportokat elsősorban a Down Dada Szolgálat célzottabb, tematizált, segítségnyújtására hoztuk létre, melyek által a szülők továbbra is önkéntes alapon, de már akár saját szakterületüknek megfelelően segíthetik a szolgálatot, és ezzel együtt az alapítványt. Ezekről a munkacsoportokról, céljaikról, vezetőikről a későbbiekben részletesen beszámolunk.
Őszi testvér tréning
Az őszi szünetet egész hétvégés 'Tesó tréninggel' színesítettük a Down-szindrómával élő gyerekek testvéreinek. Az alapítvány balatoni nyaralójában szülők és a család nélkül beszélhettek a 8-17 éves fiatalok problémáikról, napi nehézségeikről, de természetesen a pozitív tapasztalásaikról is. Mindebben Keszericené Rab Jolán a Down Dada Szolgálat pszichológusa, és Tardy-Simon Virág szintén sorstárs szülő, egyben pszichológus volt a gyerekek segítségére.
Keszericené Jolit kérdeztük az eseményről: „A testvér tréning legfontosabb célja, hogy azoknak a gyerekeknek, akik Down szindrómás testvérükkel nevelkednek egy családban, lehetőséget teremtsen olyan együttlétre, ahol nyíltan lehet beszélni az ebből a helyzetből adódó örömeikről, és nehézségeikről. Ez részben strukturált tréningek, részben kötetlen együttlét során valósul meg. A résztvevő gyerekek gyorsan megérzik a sorstársi közeg biztonságát. Ennek nagy előnye, hogy bátrabban meg mernek szólalni, esetleg olyan érzéseket is meg mernek osztani, amit mások előtt nem tennének meg.
A trénerek a résztvevők életkorára, érdeklődésére, teherbírására tekintettel moderálják a foglalkozások hosszát, és tartalmát. A keretek, és szabályok meghatározása után bemutatkozás, ismerkedés következik. Saját élményeik alapján beszéljük meg örömeiket, nehézségeiket, és igyekszünk különböző erőforrásokat, és megküzdési módokat sorra venni. A végén pedig közösen értékeljük az elvégzett munkát.
A legutóbbi alkalommal tizenkét gyermek részvételével egy nagyon intenzív tréning folyamat során jártuk végig a fent leírt utat. Mindenki aktívan, a saját tudását, tapasztalatát megosztva a többiekkel, dolgozta végig a három napot. Jó hangulatú, aktív, fárasztó, és nagyon hasznos együttlét volt.”
Szakmai konferenciák, előadások, kiállítási részvétel
A sorstárs segítő szolgálat egyik alappillére a jó és szerteágazó szakmai kapcsolati háló, ennek kiépítésére nagy hangsúlyt fektetünk, ami folyamatos munkát jelent mindannyiunk számára.
A Down Dada Szolgálat vezetője, Steinbach Éva és néhány önkéntes Down Dada, akik szakértelmükkel is segítik az alapítvány munkáját, rendszeresen vesznek részt szakmai konferenciákon meghívott beszélgetőpartnerként, előadóként, vagy kiállítóként.
2023. November 18-án voltunk az Élni TELJESEN Jó! országos életvédő napon, ahol Éva egy kerekasztal beszélgetés egyik résztvevője volt.
2023. November 30-án és december 1-én a 34. Védőnő-Szülésznő-Gyermekápoló Továbbképző Konferencia összes résztvevőjéhez eljuttattuk a Down Dada Szolgálat szórólapját.
A 9. Fogyatékosságtudományi Konferencián (idén online formában) is gyűjtöttünk hasznos és új információkat, képviseltük az alapítványt.
Kiemelt esemény volt a Közép-Európai Akadémia, a Mádl Ferenc Összehasonlító Jogi Intézet, a Magyar Összehasonlító Jogi Egyesület és a Gyermekjogokért Egyesület 2023. november 30. és december 1-én „Children’s Rights Days 2023” címmel rendezett nemzetközi szakmai konferenciája. Ezen a szolgálat vezetője, Steinbach Éva egy kerekasztal beszélgetés keretében beszélt a magzatkorú gyermekek jogairól, és hívta fel a figyelmet a várhatóan fogyatékossággal születő gyermekeket érő jogsérelmekre. Együtt publikálnak majd a témában dr. Hegedűs Ákos jogásszal, aki szintén a Down Dada Szolgálat tagja.