DJ Dominique: A down-szindrómás emberekben nagyon nagy szeretet van - Csak a nőknek Magazin cikke

Várkonyi Attila, alias DJ Dominique az ismert művészek közül is kiemelkedik segítőkészségével, empatikus hozzáállásával. Szerteágazó tevékenysége során mindig szorgalmazta, hogy munkakörnyezetében alkalmazzanak akadályozottsággal élő kollegát, és teljes mértékben egyetért a Down Alapítvány azon alapelvével, hogy az önálló jövedelem az értelmi sérült ember önálló életének legbiztosabb alapja. A rádiós műsorvezetővel, lemezlovassal esélyegyenlőségi kérdésekről beszélgetett a Csak a Nőknek Magazin.

Részlet az interjúból:

Várkonyi Attila: Fontosnak tartom, hogy legyen munkahelyük és társadalmi megjelenésük a fogyatékossággal élő embereknek. Legyen lehetőségük dolgozni, eljutni a munkahelyükre, és legyenek megteremtve az ehhez szükséges feltételek.

A Down Alapítványnál kiemelt kérdés a munka és a kereset. Védett munkahelyeket működtet és a nyílt munkaerőpiaci elhelyezkedésben is segíti az értelmi fogyatékos ügyfeleit.

Várkonyi Attila: Én minden munkahelyemen, ahol ráhatásom volt a HR területre szorgalmaztam, hogy akadályozottsággal élő, hátrányos helyzetű munkatársat alkalmazzunk.

Sikerült átvinnie ezt a szándékát?

Várkonyi Attila: Igen. A Juventus Rádióban például egy jogot végzett, nemlátó hölgy volt az asszisztensem, kiváló munkát végzett. Az akadályozottsággal élő emberek ugyanúgy képesek a munkára. Ha valaki esetleg sérültsége okán lassabb munkatempóban tud dolgozni, vagy kisebb teljesítményre képes, akkor mindezt a szorgalma felülírja. Azt tapasztaltam, amikor akadályozottsággal élő kollegával dolgoztam, hogy teljesértékű munkatárs volt.

Többek között MOB Fair Play díjas, kiérdemelte a Magyar Köztársaság Ezüstkeresztjét. Megkapta a Gránit Oroszlán Példakép díjat is, közéleti kategóriában. Ez a díjat az az értékek örökítésében élen járóknak ítélik meg.

Várkonyi Attila: Én egyfajta küldetésemnek tekintem, hogy segítsek a hátrányos helyzetben lévőknek. Nagyon szerencsés vagyok, mert minden fontos értéket megkaptam a gyermekkoromban a szüleimtől, szeretetet, tudást, figyelni a másikra és érzékenységet.

Tanulható a nyitottság, a másság elfogadása?

Várkonyi Attila: Igen, tanulható.

Találkozott előítéletességgel?

Várkonyi Attila: Sajnos igen. Volt részem benne, hogy valaki fogyatékossággal élő emberrel szemben diszkriminatív volt, amit minden ösztönöm ellenez. Nem szabadna előfordulnia.

Honnan a kapcsolódási pont a Down Alapítvánnyal, a Down-szindrómás emberekkel?

Várkonyi Attila: Sok évre nyúlik vissza. Egészen odáig, amikor még a Juventus Rádióban dolgoztam. Akkor még nem volt kultúrája hazánkban annak, hogy a sérült embereket megtámogassuk azzal a segítséggel, amire szükségük van. A Down Alapítvány ügyfelei közül többekkel is szinte baráti a kapcsolatom. Pátkai Annával például a mai napig sok zenés buliban összefutunk. A Down-szindrómás emberekben nagyon nagy szeretet van embertársaik felé. Szeretetteljes a közösségük, ahová jó tartozni.

A teljes interjút a Csak a Nőknek Magazinban az alábbi linkre kattintva tudja elolvasni: IDE Kattintva