eVRONY: ezentúl elektronikus úton jelentik a veleszületett rendellenességeket

eVRONY: megújult a bejelentő rendszer

Megújul a Veleszületett Rendellenességek Országos Felügyelete és Nyilvántartása (VRONY). A bejelentő orvosok eddig papír alapon szolgáltattak adatokat, azonban március 2-tól új korszak nyílik a regiszter történetében. A veleszületett rendellenességek online bejelentését lehetővé tevő új eVRONY rendszer üzembe helyezésével amellett, hogy csökkennek az orvosok adminisztratív terhei, lehetőség nyílik a rendellenességek gyakoriságának még teljesebb megismerésére.

1962. óta létezik Magyarországon a veleszületett fejlődési rendellenességek orvosok által történő kötelező bejelentése, így világviszonylatban is az első országos regiszterek egyike. Az így képződő adatok kezelése céljából 1970. január elsején hozták létre a VRONY-t, amely lehetőséget biztosított a beérkező információk gyűjtésére és rendszeres elemzésére. A regiszter közel 50 éves működése során számos hazai és nemzetközi együttműködésben végzett kutatás és tudományos értekezés alapjául szolgált, valamint hozzájárult, hogy több születési rendellenesség hazai halmozódására fény derüljön.

2014. szeptember 9-én lépett hatályba az a jogszabályi módosítás, amely pontosítja a rendellenességeket bejelentő orvosok körét, eltörli az életkori korlátozást, valamint a nemzetközi szakmai szervezetek elvárásaihoz igazodva bővíti a szolgáltatott adatok körét. Mindezek fontos lépések a veleszületett rendellenességek kutatásában és a megelőzésben is, amelyhez az új eVRONY rendszer is nagyban hozzájárul.

Az Országos Egészségfejlesztési Intézet március 3-án, a Veleszületett Fejlődési Rendellenességek Világnapján szakmai konferenciát szervezett, ahol bemutatta a VRONY eddigi történetét, eredményeit, a változó jogszabályi környezetet és az új eVRONY rendszert.

Forrás: http://egeszseg.hu/friss/-/content/8JlyYc80gvE5/vrony-megujult-a-jelentorendszer