A DOWN ALAPÍTVÁNY EGÉSZSÉGFEJLESZTÉSI TERVE
Egészséget fejleszteni mindenhol minden közösség számára minden korcsoportban lehet és szükséges, de annak érdekében, hogy a különböző színtereken zajló fejlesztések egymás hatását erősítsék, érdemes az „egészségterv” módszert alkalmazni.
EGÉSZSÉGTERV
Egy jól összeállított egészségfejlesztési programhoz készített, célzott egészségterv alkalmas arra, hogy egy közösség a jelenlegi egészségi állapotából eljuthasson egy minőségileg jobb helyzet felé.
Az egészségterv kiemelt feladatai közé tartozik az
- ismeretátadás,
- attitűdformálás
- magatartás alakítása
- öntevékenységre ösztönzés
Egy egészségfejlesztési terv életképességének, sikerének elengedhetetlen eleme, hogy a civil szervezet - jelen esetben a DOWN Alapítvány - vezetősége, valamint meghatározó tagjai elkötelezettek legyenek, vagy azzá váljanak az egészségnek, mint értéknek a fontossága mellett. Ugyanilyen mértékben nélkülözhetetlen az ügyfelek, mint célcsoportok, aktív bevonása, akarata, elköteleződése is.
Célok és feladatok
- Az Alapítvány ügyfelei korszerű ismeretekkel és azok gyakorlásához szükséges készségekkel és jártasságokkal rendelkezzenek egészségük védelme érdekében
- Ismerjék fel azt, hogy milyen összefüggés van az életmód, a viselkedés és az egészségi állapot között
- Az egészségnevelés ösztönözze ügyfeleinket arra, hogy kialakuljon bennük az önmagukkal szembeni felelősségérzet
Az egészségfejlesztés célkeresztjében álló egészségi állapottal kapcsolatos problémák, és betegségek
A túlsúly az egyik legszélesebb hatással bíró egészségi kockázat, amely mind a mozgásszervekre, mind az anyagcsere, valamint a szív-érrendszerre is kedvezőtlen hatással van.
A mozgásszervi problémák -elsősorban a lúdtalp, gerincferdülés, hanyagtartás. Ezekneka problémáknak a szűrése elengedhetetlen. Megelőzésükben, illetve korrekciójukban fontos szerepe lehet a rendszeres testmozgásnak, illetve a gyógytornász által vezetett, vagy betanított tornáknak.
A látás problémák szűrése és korrekciója nagyon fontos, tekintettel arra, hogy a kezdődő látás problémák állandó fejfájást, fáradságot, következményes figyelem zavart eredményeznek.
Cukorbetegség következtében a szív, az agy, a vese, a szem és egy sor további szerv veszélyeztetett, mivel a megemelkedett vércukorszint károsítja a véredényeket. Kiemelt kockázatot jelent az agyvérzés, a szívinfarktus, a veseelégtelenség,és aretinakárosodás szempontjából is.
A pajzsmirigybetegségben szenvedők gyakori problémája a tünetekből fakadó rossz közérzet, fáradékonyság, koncentrációs képesség romlása, lelassult anyagcsere, mozgás, beszéd és gondolkodás. Jellemző lesz az aluszékonyság, a hízás, a szorulás, a fázékonyság.
A pajzsmirigy megfelelő működéséhez fontos az immunrendszer karbantartása, a stressz kerülése, és a helyes táplálkozás.
A magas vérnyomás „néma gyilkos” terheli a szívet, az erek falának károsodásához vezet és olyan súlyos szövődményekkel fenyeget, mint a szívinfarktus, a szélütés (stroke), szívelégtelenség, perifériás érbetegség (érszűkület) vagy veseelégtelenség.
A daganatos megbetegedések ma a fejlett világ, vezető haláloki tényezői. Kialakulásukban bizonyítottan szerepet játszanak adohányzás, az elhízás, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a fokozott alkoholfogyasztás, bizonyos vírusok stb. Megelőzésükben jelentős szerepe van az egészségtudatos életmódnak, és a különféle szűrővizsgálatoknak.
Fertőző betegedések
A higiénés szabályok megsértése gyakran súlyos fertőző betegségekhez, közösségi járványokhoz vezethet. Megelőzésük viszonylag egyszerű, ha a közegészségügyi és járványügyi biztonság szem előtt tartásával, kellő odafigyeléssel, és oktatással mindenki számára egyértelműsítjük a védekezés fontosságát.
Az egészségnevelés feladatai: Mi a teendő?
- Egészséges táplálkozás és élelmiszerbiztonság
- Aktív testmozgás elterjesztése
- Dohányzás visszaszorítása
- Túlzott alkoholfogyasztás megelőzése
- Mozgásszervi betegségek csökkentésére célzott prevenciós programok létrehozása
- Koszorúér és agyér rendellenességek okozta megbetegedések megelőzésére célzott prevenciós programok létrehozása
- Daganatos megbetegedések megelőzése, szűrővizsgálatok elterjesztése
- Közegészségügyi és járványügyi biztonság megteremtés
Egészségmagatartási jellemzők a DOWN Alapítványnál
Az Alapítvány jelentős hangsúlyt fektet a rendszeres, mindennapos testmozgás feltételeinek biztosítására, ugyanakkor a gyakran tapasztalható lustaság mentén fontos az állandó motiválás, aktiválás annak érdekében, hogy az ügyfelek éljenek is ezekkel a lehetőségekkel, és rendszeresen mozogjanak.
A szabadidős sportolási lehetőségek mellett az alapítványi intézményekben, lakóotthonokban lehetőség van komolyabban űzött sportolásra, versenysportokra is. Ennek megfelelően edzőtermek, konditermek állnak az ügyfelek rendelkezésére.
Szabadidőben, a tevékeny pihenés érdekében mindennaposak az olyan kulturális, társas, játékos és mozgásos tevékenységek, amelyek a napi fő elfoglaltság által okozott fáradtság, feszültség feloldását szolgálják. Ezek széles körű elterjesztését a felelős gondozók a testi-lelki teljesítőkészség és képesség helyreállítása érdekében preferálják.
A rekreációs sport, a rekreációs edzés, mint önkarbantartó, önfejlesztő aktivitás különféle testgyakorlatok által, összességében a jó közérzet, az egészség, a fittség és kikapcsolódás célját szolgálja.
Fajtái:
- rehabilitációs edzés (egészség helyreállítása, gyógyítás)
- egészségi edzés vagy preventív edzés (egészségmegőrzés, betegségmegelőzés)
- fittségi edzés (egészségfejlesztés)
Az étkezések rendszerességében fontos a reggelizés, a megfelelő időben elfogyasztott ebéd,
de van lehetőség uzsonnázni a délutáni munkavégzés illetve más elfoglaltságok mellett is.
A tartalmi összetétel tekintetében folyamatosan törekszünk az „üres szénhidrátok” mennyiségi növekedésének megakadályozására, elsősorban a cukrozott szénsavas üdítők, chipsek, nagy mennyiségű péksütemény, csokoládé fogyasztásának csökkentésére.
Az Alapítvány egészségfejlesztési stratégiájának célja: a jobb egészség, jobb életminőség elérése!
Rövidtávon
- az Alapítvány programjai között nagyobb arányú egészségprogramok megvalósítása
- egyéni képességek fejlesztése
- a kliensek és a gondozók érdeklődésének és motiváltságának felkeltése a számukra hasznos és jelentős programokban való részvételre
- az egészségesebb minták elterjesztése
- az egészséges életmóddal kapcsolatos ismeretek, tudásanyag fejlesztése
- a fokozott kockázat korai felismerése, rizikótényezők csökkentése
Hosszú távon
- egészségvédő attitűd létrehozása, amely az Alapítvány egészére is pozitív hatású
- alakuljanak ki az egészség fenntartásához szükséges készségek, magatartás és viselkedésformák
- a krónikus, nem fertőző betegségek előfordulási gyakoriságának csökkenése
- az Alapítvány kultúrájának legyen integráns része, és váljék mindennapi gyakorlattá a célcsoportos egészségfejlesztés
- az elért eredmények fenntartása, és a további fejlesztések biztosítása
KONKRÉT PROGRAMJAVASLATOK ÁTMENETI ÉS LAKÓOTTHONOK SZÁMÁRA
Programjavaslatok a rendszeres mozgásért
- Sportfelelősök személyre szabottan, de az ügyfelekkel közösen állítsanak össze edzéstervet, amelyek végrehajtását is folyamatosan kísérjék figyelemmel
- Fitness programok népszerűsítése
- Uszodák, és a helyben kialakított kondi termek rendszeres látogatásának ösztönzése
- Sportversenyek, bajnokságok rendezése különféle sportágakban, a győztesek díjazása, megajándékozása
- Szabadtéri labdajátékok mindennapi rendszeressé tétele
- Gyakori természetjárás, terepen távgyaloglás, erőnléti edzések
- Kiadványok létrehozása, oktató kisfilmek készítése
Programjavaslatok az egészséges táplálkozásért, energiaegyensúlyért
- Egészséges táplálkozással kapcsolatos ismeretek bővítése, írott és szóbeli egészségkommunikáció útján – szakemberek, dietetikusok, egészségügyi felelősök, esetleg orvosok közreműködésével interaktív foglalkozások
- Egyéni étrend tanácsadás
- Főzőversenyek, vendégség, ünnepi menüsor készítés (vacsora előállítása a tervezéstől a vásárláson át, az ételek elkészítésétől, a mosogatásig)
- Piacok, csarnokok látogatása, ismerkedés a különféle élelmiszer alapanyagokkal
- Étlap, étrend összeállítás kalóriaszámítással, szakember irányítása mellett
Túlsúly csökkentés
- A túlsúly személyes okainak feltárása – pszichológus, dietetikus, egészségügyi menedzsment közreműködésével
- Személyes testsúlykontroll programkészítés
- Kampányszerű testsúly csökkentő programok, akár versenyekkel kombinálva
Hát és gerincproblémát okozó ártalmak lehetséges kezelése, kivédése állandó ülő és fokozott látás igénybevétellel járó munkát végző kliensek körében
- Gerinctorna: napközben végezhető, rövid (5-10 perces) fellazító-kimozgató mozgásokkal, mozdulatokkal, amelyeket munka közben is lehetőség van elvégezni, javítva ezeknek az izmoknak a vérellátását, csökkentve a feszülésüket
- Masszázs: Mobil masszázs elérhetőségének biztosítása az ülő és/vagy képernyős munkahelyeken dolgozók számára. Például a közvetlen munkatársak 5-5 percben megmasszírozhatják egymás nyakát, vállát, a hát felső részét
- Szemtorna: A folyamatos nagy figyelmet igénylő munkáknál, mint pl. bőrős műhelyekben, vagy a gyöngyvarrás és fűzés során a szem izmainak megerősítését, szükség esetén feszültségének csökkentését, a szem vérellátásnak javítását célzó speciális tornával ezek az ártalmak kivédhetőek
Dohányzás leszoktatás, és megelőzés
- A passzív dohányzás elkerülése – a nem dohányzók védelmének biztosítása
- A dohányzásra történő rászokás megelőzése – tudatosság kialakítása
- A leszokás elősegítése – szakemberek által tartott előadások, továbbképzések szervezése, esetleg jutalmazással történő ösztönzés
Elsősegélynyújtás, baleset megelőzés
Ez olyan egészségügyi beavatkozás, amelyet jóformán bárki, akár laikus is elvégezhet a sürgősségi ellátás megkezdése előtt azért, hogy a baleset vagy hirtelen egészségkárosodás következményeit elhárítsa, lassítsa
- A Vöröskereszt és más szervezetek által tartandó előadások, továbbképzések, gyakorlatok szervezése
Szűrővizsgálatok
Gondozáshoz kapcsolódó rendszeresen végzett alap-szűrővizsgálatok
- Vérnyomásmérés
- Vércukorszint mérés
- Testsúlymérés, testtömeg index számítás
Szakorvosi ellátáshoz kapcsolódó szűrővizsgálatok
- Tüdőszűrés, mellkas átvilágítás – évente egy alkalommal szervezetten
- Ajak-szájüregi szűrés, fogászati vizsgálat és ellátás szervezetten
- Orthopédiai szűrővizsgálat
- Csontsűrűség mérés
- Szemészeti szűrővizsgálat
- Daganatos megbetegedések szűrése az alábbi táblázat szerint
A daganatos betegségek korai felismerésére alkalmazott eljárások | ||||
Daganat helye | Nem | Életkor | Módszer | Szűrés gyakorisága |
Emlő | Nő | 20 éves kortól |
| Emlők orvosi vizsgálata: |
Prosztata | Férfi | 50 éves kortól | Végbélen át történő vizsgálat | Évente |
Méhnyak | Nő | 18 éves kortól, illetve a nemi élet megkezdésének időpontjától | Sejtvizsgálat | Évente |
Vastag- és végbél | Nő/Férfi | 50 éves kortól; egyénileg 40 év felett ajánlott | Székletteszt | Évente székletteszt, néhány évente endoszkópos vizsgálat |
Szájüreg | Nő/Férfi | 45 éves kortól; egyénileg bár korábban is ajánlott | Szájüregi orvosi ellenőrzés | Évente, illetve fogászati beavatkozások alkalmával |
Bőr | Nő/Férfi | 20 éves kortól; egyénileg korábban is ajánlott | Bőr orvosi ellenőrzése (anyajegyek) | Évente, illetve nagyszámú anyajegy esetén félévente |
Here | Férfi | 20 éves kortól; egyénileg korábban is ajánlott | Önvizsgálat | Önvizsgálat havonta |
Fertőző betegségek megelőzése
- Influenza elleni védőoltás
- Járványos megbetegedések (enterális, légúti) megelőzésével kapcsolatos felvilágosító előadások, tájékoztatók, KÉR anyagok
- Sporadikus esetek továbbterjedésének megakadályozására szigorított higiénés rendszabályok bevezetése, ezzel kapcsolatos KÉR anyagok készítése
2014. szeptember 27.
Vámos Magdolna
egészségügyi auditor